Çocuklar geleceğinin savaşında

İngiltere’deki The Guardian gazetesinde “İsveçli 15 yaşındaki kız çocuğu Greta, iklim kriziyle mücadele etmek için dersleri asıyor”  adlı haberle başlayan ve artık iklim değişikliğine karşı öğrenci hareketi olarak devam eden protestolar  tüm dünyayı sardı. Çocuklar bugün iklim değişikliğine karşı 105 ülkede okul boykotuna çıkarak ‘İklim değişikliğine karşı harekete geçin’ çağrısı yaptılar.

Gelecekleri için okulu astılar

İklim grevi olarak başlayan etkinlik Bebek Parkında yapıldı ve Türkiye’ de ilk harekete başlatan Atlas Sarrafoğlu okulu asarak geldiği protestoda basın açıklaması yaptı. Açıklamasında :”Bilim insanları iklim değişikliğini geri döndürürebilmemiz için 12 yılımız kaldığını söylüyor. 12 yıl sonra hepimiz ölmeyeceğiz ama yapacak birşey kalmayacak. Bugün öğrenciler 123 ülkede 2005 farklı etkinlik düzenliyor. Dünya, en yaygın gönüllü gençlik eylemine tanık oluyor, bizler de bunun parçasıyız. Biz de Türkiye’de Ayvalık, Iğdır, Antalya, Bursa, Sakarya, İzmir’de parklarda ve binaların önünde bir araya geldik. Beğenseniz de beğenmeseniz de değişim başladı. Büyüklerin kirlettiği dünyayı çocuklar temizleyecek. Siz büyüklerden tek isteğimiz var, bu dönüşümü daha da zorlaştırmamanız ve bir an önce harekete geçmeniz. 16 yaşındaki İsveçli öğrenci Greta Thunberg diyor ki ‘Eviniz yanıyormuş gibi hareket etmenizi istiyorum çünkü yanıyor’. Greta Thunberg, Paris anlaşmasının şartlarının yerine getirilmesi gerektiğini söylüyor ama internette ‘Türkiye ve Paris antlaşması diye arattığımda Türkiye’nin paris anlaşmasını onaylamadığı haberleri çıkıyor.Greta Thunberg’e dünyanın dört bir köşesinden öğrenciler destek veriyor. İklim Değişikliğinin artık dönülmez bir aşamasında olduğunu biliyorum. Büyüklerin yetmediği yerde geleceğimizi korumak için bizim harekete geçmemiz gerekiyor. Bu yüzden çocukların birliği ile 15 Mart Cuma günü global olarak yapılacak FRIDAYS FOR FUTURE hareketine dahil olarak sesimizi duyuracağız. 15 Mart’ta Bebek Parkı’nda saat 12’de bekleyeceğim. Gelin Greta’ya desteğimizi gösterelim, kendi geleceğimizi kendimiz talep edelim.” dedi.

Kullanılan sloganlar şunlardı: “İklim Değişmeden algını değiştir”, “Geleceğimizle oynama, kömür yakma”, “İklimi düzelt, dünyayı sağlıklı bırak”, Geleceğimizi istiyoruz”