Çocuklar doğada ormanı keşfetmeli

Ankara Dağcılar Birliği Spor Kulübü MEB’ in öğrencileri doğa yürüyüşleri kapsamında çalışmalarına başladı. Öğrencilere  yönelik bir çok çalışmanın içinde olan kulüp çocukları doğaya çıkararak yeni bir çalışma başlattı. İlk çalışmalarını Eryaman Özgüven Anaokulu ve İlkokuluyla yaptı.

Kulüp Başkanı İsmail KAYMAK ”  Bu yıl daha fazla çocuğumuzu doğayla buluşturmak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğünün de “Doğa Yürüyüşleri” etkinliklerini de kapsayan çalışmamız için öğrencilerimizle yeni bir proje başlattık. Orman Günü. Çocuklarımız ormanda yürüyüş ve çeşitli etlikinliklerle geçirecekleri bir günle doğayı keşfediyorlar. Çocuklar etrafta koşturuyor ve okulda yapmalarına izin verilmeyen her türlü şeyi yapabiliyorlar: Bağırmak ya da bir şeyler fırlatmak gibi. Bir odun parçası kullanarak akan bir suyun önünde baraj yapmaya çalışıyorlar. Bunu birlikte yaparak bireysellikten uzaklaşıyorlar. İtmeye çalıştıkları odun parçasını birlikte nasıl iteceklerini keşfediyorlar. Örneğin birlikte kaldıraç fikrine ulaşıyorlar. Doğada derste öğrendiklerimizin pratik sonuçları var. Çocuk görüyor ve çözüm üretiyor.”

Doğada olmanın bazı kuralları var.

Kaymak, doğada olmanın bazı kuralları olduğunu bu konuda bilgili insanlarla çocuklarınızı doğaya çıkartılması gerektiğini söyledi. Kaymak, ” Çocuklarımız doğada basit kuralları bilerek hareket edecekleri bir ortam içinde olacaklar. Daha fazla özgürlük ve öğrenme ortamı var. Amerikada yapılan bir deneyde birbirine benzeyen iki grupla bir deney yapılıyor. Grbun biri ormanda yapılan bir sınıf ortamında eğitim alırken diğeri normal okul ortamında eğitim görüyorlar. Ormanda ders alan çocuklara dur, yapma, beni dinle, buraya bak demeden başarılı bir eğitim verildiği görülüyor. Yapılan ölçmede orman sınıfında eğitim gören çocukların daha başarılı olduğu görülüyor. Çocuklarımız en azından Orman Günlerinde bir araya gelerek doğayı keşfedebilirler.”

 

Özgüven Anaokulu ve İlkokulu Kurucu Müdürü İnan ÖZGÜVEN, çocuklarımız orman günü ile yeni bir deneyim kazandılar, bundan sonra daha fazla doğada daha fazla bir araya geleceğiz, dedi.