Büyük Mektepli buluşması sona erdi

Mektepli’nin birinci yaş gününde, eğitimin tüm bileşenleri Ankara’da eğitimin sorunlarını konuşmak üzere buluştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Türk Eğitim-Sen’in eski genel başkanı ve İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk’un da katıldığı çalıştayda, Eğitim Bir-Sen hariç tüm sendikalardan yöneticiler, akademisyenler, eğitim uzmanları hazır bulundu.

Çalıştay’ın başında Mektepli Gazete adına söz alan CHP Grup Danışmanı ve Mektepli Yazarı Ali Taştan, konuklara kısaca Mektepli’yi anlattı ve sözü katılımcılara verdi.

Akşam saatlerinde bitmesi beklenen çalıştayda eğitimde son bir senede yapılan değişiklikler ile yerel yönetimler ve eğitimin ilişkisi masaya yatırılıyor.

İşte şimdiye dek yapılan konuşmalardan öne çıkanlar:

  • CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya: AKP iktidarına karne veriyoruz. 1.dönem ile 2.dönem notları arasında hiçbir fark yok. Velisini uyardık. Tasdiknamesini hazırladık. Psikolojisi bozulmamaması için okuldan alınması lazım. Ana tasdiknamenin verileceği tarih de 23 Haziran’dır.
  • Anadolu Eğitim-Sen Başkanı Alper Öğretici: Eğitimin en önemli sorunlarından birisi liyakat eksikliğidir. Özellikle yönetici atamalarındaki mülakat yöntemi, liyakatı çöpe atmaktadır. Bu durum, derhal değişmelidir.
  • Prof.Dr. Feyzi Uluğ: Bizim eğitim sistemimiz, niteliksiz, işsiz insan üretiyor.
  • Eski CHP Milletvekili Ceyhun İrgil: İmamla öğretmen kavga ederse; imam, öğretmeni taşlatır.
  • İlahıyatçı Cemil Kılıç: Yeni müfredatta din dersi daha ümmetçi bir dile sahip. Ümmetçilik, şeriat hukuku, cihat fikri çok vurgulanıyor. Laik hukuka karşı şeriat hukuku propagandası yapılıyor. Halktan din eğitimi için talep var ama bu talep alternatif bir din müfredatı ile karşılanmalı. Daha dünyevi bir bakış açısı olmalı.
  • İYİ Parti Milletvekili İsmail Koncuk: Öğrenciler giderek eğitimden kopartılıyor. Açık liseye giden öğrenci sayısında korkunç bir artış var. Oysa eğitim yüz yüze olmalı, bu konuda bazı teşvikler düşünülmeli. Atanamayan öğretmen sayısındaki artış da çözülmezse, eğitimin bir daha çözülmez düğümlerinden olacak.

AYRINTILAR GELECEK…