Bu okul törenini Türkiye konuştu

İmam hatip sevdalılarının İstanbul’da en sevmediği okullardan olan Kadıköy Anadolu Lisesi köklü tarihi ve geleneği olan bir okul olmasıyla değil bir tören ritüeli nedeniyle gündemde. Logosunda bulunan martı sembolü nedeniyle okula yeni başlayan öğrencilere simit atıldığı tören ritueli dün iktidara yakın ‘troll’ hesaplar başta olmak üzere birçok kişinin tepkisini çekti. Eğitim ve ekonomiyle ilgili onlarca konuşulacak konu varken binlerce insan bir yerden düğmeye basılmışcasına okuldaki bu töreni konuştu. Daha ilginç olansa herhangi bir skandalda günler sonra devreye giren idari soruşturma mekanizmasının ‘aktroll’ hesaplarının tepkilerinin ardından akşam saatlerinde derhal devreye girmesiydi. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kadıköy Anadolu Lisesi’ndeki karşılama etkinliğine ilişkin inceleme başlattı.

İşte o video:

Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, lisede yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında yapılan ‘etkinliğe’ değinildi.

Açıklamada, “Kadıköy Anadolu Lisesinde, yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında ‘Liseye yeni başlayan öğrencileri karşılama’ adı altında gerçekleştirildiği ifade edilen söz konusu ‘etkinlik’le ilgili olarak müdürlüğümüzce inceleme işlemi başlatılmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Simgesi olan ‘genç martı’ olan okula yeni gelen öğrencilerin simit atılarak karşılanması, sosyal medyada tepki çekmişti. Okul öğrencilerinden yapılan açıklamada ise bunun uzun süredir yapılan bir karşılama olduğu ve yeni gelen öğrencilerin bu durumdan rahatsızlık duymadığı bildirilmişti.

Ne olmuştu?

Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yeni başlayan öğrencilere simit parçalarının fırlatıldığı görüntüler sosyal medya hesaplarında çok sayıda kişi tarafından paylaşılarak, bu gelenek eleştirildi.

Paylaşımlarında bu geleneği savunan bazı kişiler ise, armasında martı bulunan Kadıköy Anadolu Lisesi’nin mezunları ile okula yeni başlayan öğrencilerin martı olarak sayıldığı belirtilerek, yeni başlayan öğrencilere hoş geldin merasimi olarak bu geleneğin sürdürüldüğünü dile getiriyor. Bu kişilerin ayrıca, atılan simit parçalarının göreviler tarafından hemen süpürülerek temizlendiği belirtiliyor.