Bu nasıl yokluk; okul adları satışta, ikili eğitim revaçta

Milli Eğitim Bakanlığı tekli eğitimden de vazgeçiyor.

2018- 2019 yılında tekli eğitim yapan Ankara okullarında MEB ikili eğitime geçiyor. Açılan okulları imam hatiplere tahsis eden ve bu okullar tercih edilmeyince oluşan kontenjan eksikliğini gideremeyen, yeni eğitime başlayacak öğrencilere derslik bulamayan MEB tekli eğitimi terk ediyor.  Yaz ve kış saati uygulaması konusunda bilimsel hiç bir veriyi kabul etmeyen yaptım oldumcu tavrıyla da çocuklarımızı sabah saat 07:30 larda karanlıkta eğitime mahkum eden sistem ikili eğitimi yaygınlaştırarak öğrencileri daha da zora sokuyor. Konu hakkında Eğitim Uzmanı Ali Taştan, verilen hiçbir vizyon hedefinin yerine getirilmediğini söyledi.

Türkiye OECD ülkeleri içerisinde tam gün eğitim veremeyen tek ülke.

Taştan “Son Başbakan Binali Yıldırım, dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, SON Müsteşar Yusuf Tekin “2019 yılının sonuna kadar ikili eğitimin sona ereceğini ve tam gün eğitim yapılacağını” söylemişti.
Ancak görüldüğü kadarıyla tam gün eğitime geçiş kısa vadede tamamlanamayacak. Türkiye OECD ülkeleri içerisinde tam gün eğitim veremeyen tek ülke.
İkili eğitimin öğrenci-veli ve öğretmen açısından değerlendirilmesi gerekiyor.
Öncelikle öğrenciler bu sistemde okula yetişebilmek için sabah 5-6 gibi uyanmak zorunda. Sabahın karanlığında yola koyulan öğrenci ve öğretmenler hava aydınlanmadan ders başı yapıyorlar. Öğrenciler için doğal öğrenme saati olmadığı için derslerin çoğu verimsiz geçiyor. Öğleden sonraki gruplarda ise son derslerdeki verim yok denecek kadar az.
Bu durum öğrenci ve velileri etkilediği gibi, öğretmen ve yöneticileri de olumsuz etkiliyor. Haftada 40 saat çalışması gereken yöneticilerin çalışma süresi haftalık 50-60 saate çıkıyor.
Tüm okullar en kısa sürede tam gün eğitime geçirilmelidir.

 

Bütçe açığı nedeniyle okul isimlerini satılığa çıkaran Milli Eğitim Bakanlığının okulları tam gün eğitime geçirmesi hayal gibi görünüyor.

 

Çünkü,
Tam gün eğitimde teneffüs sürelerinin uzun olması ve öğlen arası dinlenme saatinin bulunmasından dolayı ikili öğretime göre hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin dinlenme zamanı daha fazladır.
Tam gün eğitimde çocukların spora ve sanata zaman ayırma şansı daha fazla oluyor. Tam gün eğitimle öğrenci esnek ve rahat bir öğrenme süreci yaşar. Böylelikle öğrenme-öğretme süreçleri daha başarılı olur. Öğrencilerin zihinsel ve bedensel gelişiminin sağlıklı olabilmesi için mutlaka tam gün eğitim modeline geçilmelidir.

Bütçe açığı nedeniyle okul isimlerini satılığa çıkaran Milli Eğitim Bakanlığının okulları tam gün eğitime geçirmesi hayal gibi görünüyor.” dedi.