Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  Yetenek sınavlarıyla ilgili 1 yıllık geri adım

Yetenek sınavlarıyla ilgili 1 yıllık geri adım

Yükseköğretim Kurulu tarafından 14 yükseköğretim programından özel yetenek sınavı şartının çıkartılması ise ilgili kritik bir açıklama yapıldı. Açıklamada öğrencilerin ve velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenerek 2021 yılından itibaren başlatılacağı belirtildi.  


 Yök'ün açıklamasının tamamı şöyle:

"Bilindiği üzere üniversitelerimizdeki 128 programa özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınmakta olup bunlardan 14 programa bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul edilmekteydi. 

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde, “hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan bu 14 programa”, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavı sunucu ile yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.

Konuya ilişkin öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, *2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate alınarak,*

*kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılması* konusu Yükseköğretim Kurulunda görüşülerek karara bağlanmıştır.

Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, *“eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin”* altını bir defa daha çizmek isteriz."