Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU'NA ERTELEME

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU'NA ERTELEME

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlere 3600 ek gösterge ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çalışacak öğretmenler için ek 1000 TL ücret gibi düzenlemelerin yapılacağı Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bütçe sebebi ile bir süre daha bekletileceğini açıkladı. Bakan Selçuk daha önceki açıklamalarında çalışmaların tamamlandığını ifade etmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023 vizyonunda yer alan ve 2019 yılında tamamlanması planlanan ‘’Öğretmenlik Meslek Kanunu’’ ile ilgili yaptığı açıklamada:

‘’Bir süre daha beklemek durumundayız. İşler ilerlerken ve oradaki maddeler gerçekleşirse ciddi bir bütçe desteği gerekmektedir. Bu sebeple düzenleme bu yıl Meclis’e gelmeyecek’’ dedi.

Söz konusu kanun çalışması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tamamlanmış, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na gönderilmişti. Yapılan düzenlemeler ile okullar koşulları ve bulundukları bölgelere göre A, B ve C olarak sınıflandırılacaktı. Okul yöneticileri maaşları da bu kapsamda belirlenecekti. Öğretmenler için kariyer basamaklarına geri dönüş yapılacak ve Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde görev yapan öğretmenlere 1000 TL ek ödeme yapılacaktı.

Milliyet gazetesinde çıkan habere göre; emeklilik için 3600 ek göstergeyi bekleyen arkadaşlarımızın bir süre daha çalışması gerekecek gibi görünüyor.