Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  İkili eğitim ve vazgeçilmeyen yaz saati uygulamasıyla öğrenciler karanlığa mahkum olacak

İkili eğitim ve vazgeçilmeyen yaz saati uygulamasıyla öğrenciler karanlığa mahkum olacak

Yaz ve kış saati uygulamasından vazgeçen hükümet, birde okul sıkıntısından oluşan ikili eğitimle birlikte sabah saat 7' de başlayan eğitimde öğrencileri yine karanlığa mahkum edecek görünüyor. 


Enerji tasarrufu için kalıcı yaz saati uygulamasıyla yıllardır yapılan şikâyetlerin artmasını görmezden gelinmesi ve devam edilmesi üzerine, bir de   bu yıl ikili eğitimin bir çok okulda yaygınlaşmasıyla daha problem çıkacağa benziyor. 

Özellikle  öğrencilerin tercih ettiği fakat bina ihityacının karşılanmadığı bir çok anadolu lisesi saat 7' den itibaren eğitime başladı.

İlkokul, ortaokul ve anadolu liselerindeki ikili eğitim sorunu azalmıyor artıyor. İkili eğitim ve teneffüs saatlerinin arttırılması okulları sabah saat 7' de başlayan eğitimlere zorluyor. 

İkili eğitim ve enerji tasarrufu için yaz saati uygulamasının tüm kışa yayılması en çok öğrencileri etkiledi. Sabahın erken saatlerinde yola çıkan ve güneş doğmadan derse giren öğrencileri ise en çok sabah uyanamamak ve karanlıkta yolda yürümek zorluyor. 

Ezan sesiyle yola çıkan öğrenciler,  sabahın karanlık saatlerinde okullara giriyorlar. Veliler süreçten ve son yıllarda yaşadıkları bu durumdan oldukça şikayetçiler. Çocuklarının sabah uyanamadığını, kahvaltılarını doğru düzgün yapamadıklarını ve ilk derslerde çocuklarının uyuduğunu söyleyen veliler bu yıl bunları yaşamamak için önlem alınmasını istediler. 

Bir veli,“Çocuklarımızı sabah erken kaldırmak gerçekten de çok zor. Bu yüzden sorun yaşıyoruz. Düzensiz uyku düzensiz beslenmeye neden oluyor. Bunlar yetmiyormuş

gibi sabahın zifiri karanlığında okula gelirken soğuk havanın etkisinde de kalıyoruz. Hastalanma ihtimali çok yüksek. İnşallah bu konuya çözüm sağlanır” dedi.