Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bir Zamanlar Eğitim
İletişim
Künye
  104 üniversitede öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 5’in altında

104 üniversitede öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 5’in altında

Yükseköğretim Kurulu’nun hazırladığı (YÖK) 2018 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporu’nda 4 üniversitede öğrenci başına bir kitabın bile düşmediği açıklandı.


YÖK tarafından açıklanan 2018 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporları üniversitelerin durumuna ilişkin veriler ortaya koydu. Üniversitelerde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı oldukça düşük.
 

AKP’nin sık sık hedef aldığı Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Boğaziçi Üniversitesi (BOUN) gibi üniversitelerde öğrenci başına düşen kitap sayısı oldukça iyi. Bu sayı ODTÜ’de 18, Boğaziçi Üniversitesi’nde ise 31,9 olarak açıklandı. Ayrıca son yıllarda uluslararası kuruluşların üniversitelere verdikleri puanlarda üst sıralarda yer alan Koç Üniversitesi’nde öğrenci başına 34,7, Sabancı Üniversitesi’nde ise 22 kitap düşüyor.


Çalışacak ne kitap ve ne masa

Öğrenci başına 0,8 kitabın düştüğü Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Yunus Yanık kütüphanenin oldukça yetersiz olduğunu ifade etti. Yanık “Ödevlerimiz için araştırma yapmak istediğimizde kitap bulamıyoruz. Herhangi bir konuyu merak edip kütüphaneye bakmak istesek bile yetersiz kalıyor. Vize ve final zamanlarında yaşanan kalabalık dolayısıyla çalışacak masa bulamadığımız oluyor” dedi.

Öğrenci başına 5’in altında kitap düşen üniversiteler:
Kaynak: Birgün