Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  Zorla imam hatipli yapılmak istenen öğrenciler açıkta kaldı

Zorla imam hatipli yapılmak istenen öğrenciler açıkta kaldı

Kocaeli' de imam hatibe gönderilmeyi ret eden 59 öğrenci açıkta kaldı.

Kocaeli'de imam hatip seçeneğini reddettiği 59 liseli hiçbir okula kayıt olamadı. Okula çocuklarını gönderemeyen aileler yaşadıkları durumu anlattı. Vali'nin imam hatip zorladığını söyleyen Baba A.B. "Kızım B.B’yi imam hatip lisesine ben de göndermek istemedim. Çocuklar ortada kaldı. Kızım, stresten-ağlamaktan tırnaklarını yiyor" dedi. Merkezi yerleştirme sınavı LGS 2019'da nitelikli diye tanımlanan sınavla öğrenci alan anadolu-fen-sosyal bilimler gibi okullara yerleştirilmeyen öğrencilerin en geç 6 Eylül yani geçtiğimiz Cuma gününe kadar sınavsız öğrenci alan bir anadolu, meslek lisesi ya da imam hatip lisesine kayıt olması gerekiyordu. Milli Eğitim Bakanlığı, il milli eğitim müdürlüklerini resmi talimatla valiliklerin de onayıyla kayıt komisyonlarını kurmasını istedi. Komisyonlar kurulacak, en geç 4-5 Eylül'de velilere teklifler sunulacak ve 6 Eylül'de yerleştirme sonuçları açıklanacaktı. 59 öğrenci okulların açıldığı ilk gün hiçbir okulda kayıtlı öğrenci olmadıkları için ortada kaldı.

Anadolu lisesi ek sınıf açmadılar

Açıkta kalan 59 öğrenciye Murat Tevlim İmam Hatip Anadolu Lisesi'ne açılacak olan ek sınıfına çocuklarınızı kaydedin denildi. Veliler ve öğrenciler bu zorlamaya karşı teklifi kabul etmediler. Komisyonun sadece bu seçeneği öne sürdüğü ve imam hatibe kayıt yaptırın denildiği iddia edildi.

Kızım bunalıma girdi

Sözcü'de yer alan habere göre, “Kızım B.B'nin not ortalaması 78 ve imam hatip olmayınca bu kez meslek lisesine monte etmek istediler. Çocuk, şu anda bunalıma girdi. Okulsuz kaldı. Tırnaklarının yarısı yok. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a, tüm siyasi partilerin meclis grup başkanlarına ve milletvekillerine mail attım. Hiçbir şey değişmedi. Sonuç şu; Bugün Koceli'nde 59 çocuk hakları olan ve zorunlu olan liseye gidemiyor. Aileler çaresiz bırakılıyor. Zorunlu eğitim çağında çocuklar eğitim dışına itiliyor. Önce imam hatibe, istenilmezse bu kez meslek lisesine ya da özel okula zorlanıyoruz. İnatlaşarak, çocuklarımızın bir okula zorlanmasını istemiyoruz. Ama şu anda, ‘Lanet olsun çocuk bir okula girsin de ortada kalmasın noktasına geldik. İçlerinden, parayı bulup özel okula giden var mı şu saat itibariyle bilmiyoruz kaos var”