Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik burs başvuruları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Burs ve kredi başvuruları kısa süre içerisinde KYK tarafından başlatılacak. Aylık olarak kurumdan eğitim desteği alacak öğrencilerin bir kısmı burs fırsatından yararlanacak, değerlendirme sonucu burs alamayacak öğrenciler ise diledikleri takdirde eğitim kredisi kullanabilecekler. Peki, burs ve kredi başvuruları KYK tarafından ne zaman başlatılacak? Detaylar haberimizde...

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından DGS ek tercihleri 1-7 Ekim'de yapılacak. DGS ek tercihlerinin tamamlanmasının ardından ise KYK burs başvurularının başlaması bekleniyor. 

Burs ve krediler ne zaman açıklanacak?

Tüm üniversitelerin, yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerini tamamlamasının hemen ardından başlayacağı tahmin ediliyor.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve kredi başvuruları geçtiğimiz yıl 15 Ekim - 22 Ekim tarihleri arasında alınmıştı. 

Öğrencilere ilk burs ve kredi ödemesi ise ocakta yapılmıştı. 

2019 KYK burs ödemeleri ne kadar?

Geçtiğimiz yıl ödemeler şubat ayından itibaren lisans öğrencileri için aylık 500, yüksek lisans öğrencileri için aylık 1000 doktora öğrencileri için ise aylık bin 500 lira olarak yapılmıştı. 

Bu yıl burs ve kredi miktarında artış yapılması bekleniyor.

Burslar ne zaman yatıyor?

KYK ödemeleri TC kimlik numarasının son rakamına göre her ayın 6. ve 10. günleri arasında yapıyor.

Burslardan kimler yararlanabilir?

- Ön lisans öğrencileri,

- Lisans öğrencileri,

- İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

- Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)

- ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,

- Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Burs başvurusu nasıl yapılır?

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaktadır.

e-Devlet üzerinden KYK burs başvurusu sürecinde öğrencilerin ailelerinin maddi ve sosyal durumları hakkında bilgi istenmektedir. 

Alınan bilgiler sonucunda burs verilecek öğrenci sayısına göre bir sıralama yapılarak KYK kredi/burs hakkını kazanıp kazanmadığı belirlenir. 

İlgili Haber: