Gündem
Eğitim
Kamu Haberleri
Sendikalar
Yazarlar
Köşe Yazıları
İletişim
  Bu elmalar öğrencilere burs olacak

Bu elmalar öğrencilere burs olacak

Divriği esnaflarından Mehmet Sayar eşine az rastlanır bir davranış sergileyerek, yaklaşık 50 ton tutarındaki 37 dönüm elma bahçesinin meyvelerini Divriği Kültür Derneği’ne bağışladı. Dernek başkanı Cafer Yıldız ile birlikte yaklaşık 50 kişi bugün İstanbul’dan Divriği’ye geldi. Elma bahçesine ulaşan 50 kişinin çalışmaya başlamasından kısa süre sonra Divriği’de yaşayan birçok kişi yardıma gelince elma toplayanların sayısı 250 kişiye ulaştı. Elma toplama faaliyeti 3 gün sürecek. Elde edilecek gelirin tamamı öğrencilere burs olarak verilecek.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre elma toplama faaliyetine Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök ve CHP Divriği İlçe Başkanı Hüsamettin Kırkayak da katılıyor. Elma bahçesini bağışlayan Mehmet Sayar, yaptığı açıklamada, “Divriği Kültür Derneği’nin ihtiyaç sahibi öğrencilere, imkânları nispetinde burs desteği verdiğini biliyordum. Geçtiğimiz sene Çamşıh Bölgesi’nden Divriği Kültür Derneği’ne yollanan nohut satışı ile burs verildiğini de duymuştum. Biz de kendi imkânlarımız ölçüsünde böyle bir projeye nasıl destek veririz diye düşünürken, 35 dönüm alan üzerinde 2 bin 500 kök ağacımızda yetişen yaklaşık 50 ton civarında meyvesi olan Elma Bahçemizi Divriği Kültür Derneği’ne Burs için bağışlamayı uygun gördük.

Elbette nakit üzerinden de burs desteği verilebilir ancak, elma bahçesinin meyvelerini burs için bağışlarken, üretim ve emek süreçlerine hem öğrencileri hem de sivil toplum kuruluşlarını katarsak, ileriki dönemlerde bu kurumlar dolaylı veyahut doğrudan üretim süreçlerini teşvik davranışı içine girecekler. Buradaki amacımız, tarım, hayvancılık, ve bahçecilik üretiminin neredeyse bittiği bu günlerde yeniden bir üretim düşünülebilir mi fikri bizi bu davranışa sevk etti”

Divriği Kültür Derneği Başkanı Cafer Yıldız, elma bahçesini bağışlayan Sayar’a teşekkür ederek, toplanan elmaları kurutarak, elma sirkesi yaparak ve olduğu şekliyle satarak gelirini öğrencilere vereceklerini söyledi. Yıldız, “4 Eylül vesilesiyle Sivas’a gittiğimizde ziyaret ettiğimiz hemşehrimiz Mehmet Sayar Divriği’de 37 dönüm elma bahçesi olduğunu, işlerinin yoğunluğundan ilgilenip de ürünleri değerlendiremediğini söyleyince bu ürünleri öğrenci bursu yararına değerlendirebilir miyiz dedik. Kendisi de bu teklifimize çok olumlu baktı ‘bahçe sizindir’ dedi. Bunun üzerine bu projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Tahminlerinize göre 40 ton elmayı Divriği Üretim ve Pazarlama Kooperatifi işbirliği ile değerlendirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Yaklaşık 200 kişi 3 gün boyunca 37 dönüm elma bahçesinde bütün geliri öğrencilere burs geliri olacak elmaları toplayacak.