Gündem
Öğrenciler
Öğretmenler
Yazarlar
Üniversiteler
Sınavlar
Kamu Haberleri
Bilim ve Teknoloji
İletişim
Künye
  'Çizemeyen grafiker, koşamayan sporcunun sorumlusu YÖK olacak'

'Çizemeyen grafiker, koşamayan sporcunun sorumlusu YÖK olacak'

YÖK, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan  14 yükseköğretim programının, özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bölüm kapsamından çıkardığını açıkladı. Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada YÖK'e Yeteneksiz Öğretim Kurumu diye seslenerek karara tepki gösterdi. Söz konusu kararın akıldışılık olduğunun vurgulandığı açıklamada bu yanlıştan derhal dönülmesi gerektiğinin altı çizildi.     


Eğitimde çağdışı uygulamalara her gün bir yenisinin daha eklendiği belirtilen açıklamada; “YÖK tüm dünyadaki uygulamanın aksine artık bu kriterlerin ölçülmesine gerek duymamıştır. Bu uygulama hem öğrencilere, hem bu alanda eğitim veren öğretim görevlilerine hem de ülkeye haksızlıktır” denildi. Bu alanlara yönelen öğrenci sayısında büyük bir artış olacağı, ancak bu artışın toplu bir hayal kırıklığına dönüşeceği ifade edilen açıklamada; hiçbir teste tabi tutulmadan bu alana geçiş yapacak öğrencilerin, bu bölümlerde pratik işleyiş derslerindeki başarısızlıkları ve sonrasında yaşayacağı hüsranın sorumlusunun YÖK olacağının altı çizildi.
 
 
'Büyük hayal kırıklığına yol açacak'
YÖK’ün tüm dünyadaki uygulamanın aksine bu kriterlerin ölçülmesine gerek duymadığının altı çizilen açıklamada “Daha önce bu alana girmek isteyen öğrencilerin imgesel tasarıma meyilli olup olmadığı, soyut düşünüp düşünemediği, düşündüğünü çizip çizemediği, hayal gücünü ne derece kullanabildiği özel yetenek sınavları ile ölçülürken, YÖK tüm dünyadaki uygulamanın aksine artık bu kriterlerin ölçülmesine gerek duymamıştır. Bu uygulama hem öğrencilere, hem bu alanda eğitim veren öğretim görevlilerine hem de ülkeye haksızlıktır. Söz konusu bölümler sadece kürsüde anlatılanın dinlendiği bir eğitim metodundan ibaret olmadığı için büyük hayal kırıklıklarına yol açacaktır” dendi.
 
'Öğrencilerin yaşayacağı hüsranın sorumlusu YÖK olacaktır'
Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada “YÖK`ün kararından sonra şüphesiz bu alanlara yönelen öğrenci sayısında büyük bir artış olacak ancak bu artış toplu bir hayal kırıklığına dönüşecektir” ifadeleri kullanıldı. “Hiçbir teste tabi tutulmadan bu alana geçiş yapacak öğrencilerin, bu bölümlerde pratik işleyiş derslerindeki başarısızlıkları ve sonrasında yaşayacağı hüsranın sorumlusu YÖK olacaktır. Bu alanda eğitim veren meslektaşlarımızın, sadece alana yetenekli ve ilgili gençlere ders verme hakkı da ellerinden alınmıştır. Bu karar sayesinde özel yetenekler optik kodlama ile sınırlanacaktır. Bu karar nedeni ile ülkemizde bu bölümlerden çok sayıda çizim yapamayan animasyon sanatçıları, grafik tasarımcılar, hayal kuramayan moda tasarımcıları, koşamayan sporcular var olacaktır” denildi.
 
'Derhal bu yanlıştan dönülmeli'
Karardan derhal geri dönülmesi gerektiği vurgulanan açıklamada; “Kampüsü bile olmayan, apartmandan bozma özel üniversitelerde, parayı veren artık düdüğü bu alanlarda da çalacak, yeteneği olmayan insanlara parasıyla özel yetenek gerektiren bölümlerinde diplomaları dağıtılacaktır. Eğitim-İş olarak, akla ve bilimin gerek ve gerçeklerine aykırı bu konu için gerekli yasal süreci vakit kaybetmeden başlatıyoruz. YÖK`ün bu bilimsel olmayan kararını kınıyor, derhal bu yanlıştan dönülmesi çağrısını yineliyoruz” denildi.