Bakan’ın söyleyemediğini biz söylüyoruz!

MATEMETİK DERSİ TARTIŞMALARINA SON NOKTAYI KOYUYORUM
MATEMATİK ZATEN SEÇMELİ!
18 Mayıs’tan bu yana eğitim kamuoyu sıkı bir tartışma içerisinde. Milli Eğitim Bakanı çıktı “yeni ortaöğretim sistemini” anlattı. Ders sayıları azalacak, ders saatleri 9-10 ve 11 inci sınıfta 35, 12 nci sınıfta 24’e inecek, dedi. Ancak kimse bir şey anlamadı.
Hangi dersler programdan çıkarılacak?
Matematik seçmeli mi olacak?
Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar ve Müzik dersleri kaldırıldı mı?
Kaç öğretmen norm dışına çıkacak? Bilen yok.
3-4 gündür bakan sürekli açıklamalarda bulunuyor. Yeni sistemi anlatmaya çalışıyor. Aslında çok basit. Sadece hangi derslerin kaldırıldığını, hangi derslerin zorunlu-seçmeli olduğunu söylese olay çözülmüş olacak. Neden söyleyemiyor? Çünkü kendisi de bilmiyor.
Anadolu-Güzel Sanatlar-Spor-İmam Hatip-Mesleki ve Teknik liselerin ders çizelgesini baz aldığımızda;
Ortalama 15 zorunlu, 41 seçmeli ders bulunuyor.
Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya derslerinin 11 ve 12 nci sınıfta SEÇMELİ olduğu görülüyor. Yani bir haftadır tartışılıyor. Ancak Milli Eğitim Bakanı ya da bakanlık yetkilileri “yahu sizin haberiniz olmadan zaten bu dersleri biz seçmeli yapmıştık, yeni programı açıklayınca farkına vardınız, siz zaten yıllardır uyuyorsunuz” demiyorlar.
Tüm bu nedenlerle yeni sistemde 10 ve 11 inci sınıfta Görsel Sanatlar, Müzik ve Beden Eğitimi dersinin olmadığını, ayrıca 12 nci sınıfta da Beden Eğitimi dersinin olmayacağını, Matematik ve diğer derslerle ilgili modüller oluşturulduğunu, bu modüllerden derslerin seçileceğini, ancak daha seçmeli mi zorunlu mu olduğunu bakanlığında bilmediğini, buna bağlı olarak ta kaç öğretmenin norm dışına çıkacağını itiraf edemiyorlar.
Ya da “bizim Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Coğrafya derslerini seçmeli yaptığımızın daha farkına varamayan kişileri uyandırmadan işimizi yürütelim, yıllardır Matematiğin 11 ve 12 nci sınıflarda seçmeli olduğunu göremeyen bu kişiler, yeni, detayları kamuoyuna yansımayan bu modeli nasıl anlayacak? Biz bu karmaşada yine istediğimizi yaparız, kimse ne olduğunu anlamaz nasıl olsa”  diye mi düşünüyorlar.
4+4+4 modeli ile bir çıkmaz sokağa giren eğitim sistemi, özellikle ortaöğretim kurumlarında ki, seçmeli ders çılgınlığı nedeniyle çamura saplanmış durumda. Ders saatlerinin ve sayılarının azaltılmasına elbette olumlu bakıyor eğitimciler. Ancak yine yeniden yöntemi belirleme hususunda sınıfta kalan AKP’nin eğitim politikaları ve onun bakanı oldu