Bakan’ın cevap vermediği ‘Fatih’ eleştirisi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk TBMM Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Milletvekillerine çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Selçuk’un bilgilendirme toplantısında ilginç tartışmalar yaşandı. 
AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif YILMAZ FATİH Projesi ile ilgili gelişmeleri sordu. Ayrıca bazı önerilerde bulundu. YILMAZ, tablet yerine dijital donanımın geliştirilmesi gerektiğini (bunun faydalı olmadığını) okullardan ve öğretmenlerden bu yönde tepkiler aldıklarını söyledi. Bakan bey buna herhangi bir cevap vermedi. Bu konuşmalar neden önemli? Çünkü ilk kez bir AKP’li Milletvekili FATİH Projesinin tablet kısmını eleştirdi. Öğretmenlerinde bu şekilde düşündüğünü belirtti. En baştan beri eğitim ve bilişim uzmanlarının söylediğini, ilk kez bir AKP’li kabul etti.

Ne kadar para boşa gitti?

Madem işe yaramayacaktı neden 1 MİLYON 439 BİN tablet dağıtıldı? Sorusunu sormadan edemiyor insan.
Cumhurbaşkanı meydan meydan dolaştırılarak tablet dağıtım törenleri düzenlendi?
MEB tablet verilen öğrencilere kitap verilmeyeceğini defalarca duyurdu?
Tabletler için yaklaşık 1 milyar lira harcandı. Peki, bu 1 milyar lira ile ne yapılabilirdi?
Yaklaşık 22 bin kişilik yurt yapılabilirdi.
Öğrenci başına okullara dağıtsaydık bu parayı her çocuk için yaklaşık 57 lira düşecekti. Hani okulların bütçesi yok ya!!! Bin kişilik bir okula 57 bin lira bütçe düşecekti.
Ayrıca, komisyonda özel öğretim kurumları ile ilgili de ilginç bir çıkış oldu. Kendisinin de özel okul ve yayınevi ortaklığı, yönetim kurulu üyeliği bulunan Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Özel Öğretim Kursları ile ilgili olarak “….Dolayısıyla temel liseler başarısızlıkları nedeniyle kapanan kurumlar değil. Kapanması da gerekiyor. Ben de kapanması konusunda farklı düşünmüyorum.
Kurslara gelince… Sayın Bakanım, bu konuda endişelerimiz var, bu endişeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi, kapatılan FETÖ okullarından ve kapatılan FETÖ dershanelerinden açığa çıkmış çok sayıda öğretmen var. Bu öğretmenlerin bir kısmı merdiven altında çalışmalarını yürütüyorlar. Ancak legal olarak Anayasa Mahkemesi kararından sonra, dershane değil -altını çiziyorum- tek ders kursları olarak yapılanan, takviye ders imkânı veren bu kurumların kapatılması FETÖ’cü öğretmenlere bireysel ders verme imkânı açabilir. Burada dijital dershaneciliği anladığım kadarıyla bir çözüm önerisi olarak ortaya koyuyorsunuz. Önemli bir çalışma. Bu çalışma bu açığı kapatabilecek bir çalışmadır ama şu soruları da mecburen sormak zorunda kalıyoruz: Problem, sınavlı sistem mi, test usulüne dayalı ölçme biçimi mi, okul dışı takviye dersleri mi, yoksa sadece kurslar mı? Eğer sadece kurslarsa problem, burada başka bir çelişki var demektir. Eğer problem sınavlı sistemse, test usulüne dayalı ölçme sistemiyse, okul dışı takviyeye karşı negatif duruşumuz ise o zaman dijital dershanecilik de okul dışı bir takviye anlamı taşıyor. Ancak yine de bunları, birbirinin karşıtı olarak değil, birbirini bütünleyen ve öğrenciye tercih imkânı tanıyan imkânlar  olarak değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.
MEKTEPLİ’NİN NOTU:   
Kısaca özetlersek, Temel Liselerin kapatılması doğru ancak özel öğretim kurslarının kapatılması yeniden ele alınmalı, aksi halde FETÖCÜ öğretmenlere merdiven altı ders verme imkanı ortaya çıkabilir, dedi. Ayrıca özel öğretim kurslarının kapatılması ile yerini alacak dijital sistemi de eleştirerek, bunun dijital dershanecilik olacağını ifade etti. Aslında Maviş, madem dershaneleri kapatıyoruz, MEB neden dershaneciliğe soyunuyor, diyor. Maviş burada haklı… Madem dershane görünümlü özel öğretim kurslarını kapatıyoruz, sınavsız bir modele geçelim. Çocuklarımız da okullarında bilim, sanat ve sporla uğraşacak vakit bulsunlar.
Özel Öğretim Kursları ve Temel Liselerin kapatılmasını en çok isteyen kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan. Fatih Projesinden ve tablet bilgisayarlardan meydanlarda en çok övgüyle bahseden kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan.
Fatih Projesi başlarken de, Temel Liseler açılırken de tüm eğitim bilimciler bu modellerin öğrenmeye etkisi olmayacağını belirtmişti. Fatih Projesinin özellikle tablet kısmına kesin olarak karşı çıkılmıştı. Fatih Projesi’nin üzerinden 9, Temel Liselerin üzerinden 5 yıl geçmiş bazı siyasilerin aklı başına gelmiş.
Sonuç olarak, Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz çok haklı. Tabletler işe yaramıyor. İyi söyledik olmadı, kötü söyledik olmadı, şimdi sizden biri söylüyor. Artık yeter. Okullarımızı tablet çöplüğüne dönüştürmeden bu işten vazgeçin.