Atanamayan öğretmenler birlikte okul açtı

Ataması yapılmayan üç kadın öğretmen birlikte okul açtı. Birgün’den Meral Danyıldız’ın haberine göre; zaman zaman yufkacıda, zaman zaman yumurtacıda çalışan N.T, C.T, E.Y isimli üç kadın “Atanmak bizim için hayaldi” diyor.

‘BİZ ŞİMDİ NE YAPACAĞIZ’

“Biz üç öğretmen arkadaş hayatta birçok mücadele verdikten sonra yıllara dayanan dostluğumuzu memleketimizde sürdürmeye başlamıştık” diyen kadınlar yaşadıklarını şöyle aktarıyor: “Üniversite bitmişti. Kocaeli, İzmir, Trabzon Ankara İstanbul Erzurum gibi büyük şehirlerde hayata tutunmaya çalışmış fakat öğretmenlerin sigortasız, asgari ücretin altında çalıştırıldığı bir sistemde kendimize yer bulamamıştık.

Teker teker memleketimize geri dönüp her üniversite mezunu genç gibi ‘Biz şimdi ne yapacağız?’ duvarına çarpmıştık. Birimiz yufkacıda çalışmaya, birimiz yumurta satmaya, birimiz de iş aramak için şehir dışı iş başvuruları yapmaya başlamıştık.

Yıllar süren eğitim hayatından sonra atanmanın hayal olduğu bir ülkede elimizde cv ile kaldırıma yığılıp ağlamak hiç birimizin hak ettiği bir durum değildi. Bu duruma yufkacıda 500 tl ile çalışmak veya yumurta satıp geçimimizi sağlamaya çalışmakta dâhildi.”

‘HAYALİMİZ HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇTİ’

Üç kişi bir araya gelip bir okul açan kadınlar, “Cebimizde çay paramız dahi yokken nasıl yapacağız bunu?” diye düşündüklerini söylüyor ve süreci şöyle aktarıyor: “Biliyoruz ki ülkenin her bir yanında biz gibi birçok ataması yapılmayan meslektaşlarımız da buna benzer sorunlar yaşıyor.

Telefon faturamızı ödeyemediğimiz için babamızın ‘Öğretmenler bu yüzden intihar ediyor’ demesi, ağda paramızı annemizden istemek hepimizin zoruna giderdi öyle değil mi? Bizim de gitti. İşte vaziyet bu iken bir umut diyerek ikinci üniversitelerimizin vizelerine hazırlanırken ‘Biz neden kendi gezegenimizi kurmayalım’ dedik.

Geri ödenmesi gereken okul kredileri yığılmışken, cebimizde çay paramız dahi yokken peki biz nasıl açacaktık bu okulu? Yapacağımız okulun hayali altına gireceğimiz borçları düşündürmedi bile. Ailelerimizle durumu paylaştık.”

‘OKULUMUZU 8 MART’TA AÇTIK’

Durumu ailelerine anlattıklarında babalarından “Keşke yanınızda bir erkek de olsaydı” cevabını alan kadınlar, her şeye rağmen ne tür mücadeleler verdiklerini şu sözlerle anlatıyor: “Üç kadın bu işin altından kalkamazsınız. Bir erkek de yanınızda olsun diyen babamıza bir yıl sonra Dünya Kadınlar Günümüzü kutlamak için aradığında o sözleri gülerek hatırlattık.

Üç kadın bu yola çıktığımız için okulumuzu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kurduk. Tam bir yıl oldu. Şu an koridorlarında çocuklarımızın koştuğu küçük bir okulumuz var. Okulumuzun 17 çalışanı var. Ataması yapılmayan bizimle benzer sıkıntıları yaşayan meslektaşlarımızın ağırlıklı olarak kadın olması, erkek egemen topluma hayatın her alanında var olduğumuzun ve olacağımızın simgesidir.

Küçük bir ilçede dans eden, resim çizen hayallerini notaya döken mutlu ve umutlu çocuklar yetiştiriyoruz. Onlarla beraber büyüyüp geleceğe dair iddialarımızı sürdüreceğiz.”