Ataması yapılmayan öğretmen sayısı giderek artıyor!

20 bin sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili mülakat yerleri belli oldu. Mülakatların bitimi ile 28 Ocak 2019’da tercihler alınacak. Sonrasında ise 7 Şubat’ta atamalar yapılmış olacak. 110 bin dolayında açık varken 20 bin öğretmenin atanması sorunları çözmeyecek. 110 bin öğretmen açığı genel olarak ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığını ücretli öğretmenlikle kapatmak yerine, 110 bin öğretmeni kadrolu olarak derhal göreve başlatmalı.
20 bin öğretmen atamasının, öğretmenlerin işsizlik sorununu çözmeye yetmeyeceği, hepimizin bildiği bir ülke sorunu olarak gündemde kalmaya devam edecek.
2018 yılında yapılan KPS Eğitim Bilimleri sınavına 440 bin 311 başvuru yapılmış, 416 bin 449 kişi sınava girmiştir. Eğitim bilimleri sınavına girenlerden 306 bin 213’ü, 16 branşta yapılan ÖABT’ye başvuru yapmış bunlardan 276 bin 343’ü ÖABT sınavına girmiş görünüyor. Umudunu kaybederek başvuru yapmayanlar ile birlikte bu sayının 500 bine yaklaştığı geçmiş yıllarda yapılan başvuruların karşılaştırılmasından anlaşılıyor.
Bu verilerden de anlaşıldığı üzere en az 420 bin öğretmen yine işsiz kalacak. Son 16 yılda ataması yapılmayan öğretmen sayısı 70 binden en az 440 bine yükseldi. İhtiyaç analizi yaparak, ülkenin ihtiyacı kadar öğretmen yetiştirmek çok mu zor?
Yaklaşık 500 bin öğretmeni işsizliğe mahkum etmek kimlerin hatası? MEB ile YÖK bu planlamayı nasıl yapamaz?
Ayrıca kamuoyunda, öğretmenlik dışında bölümlerden mezun olanların da atamaları yapılamıyor, iktisat, işletme gibi bölüm mezunları da işsiz, şeklinde gündeme geliyor. Farklı bölüm mezunlarının da işsizliği çok ciddi bir sorun olmakla birlikte, öğretmenlik dışında alanlardan mezun olanların farklı sektörlerde iş bulma ihtimali yüksek. Ancak öğretmen öğretmenlikten başka ne iş yapabilir?