Anaokulu çocuklarına din eğitimi dayatması

Bursa’da Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülük arasında imzalanan protokole göre bazı ilkokullarda, okul öncesi çocuklara verilen dinsel eğitim sürerken, kitapların Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlandığı, okuma yazma bile bilmeyen çocuklara haftada iki gün iki saatten toplam dört saat din eğitimi verildiği ortaya çıktı.

soL’da yer alan habere göre ,Bursa’nın Yıldırım ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülük arasında imzalanan protokole göre, henüz okuma yazma bilmeyen ve soyut işlemler dönemine geçmemiş okul öncesi çocuklara dinsel eğitim verilmeye devam ediliyor. Çocuklara dağıtılan kitaplarda “Namaza saygı draması” ile Arap harflerinin öğretilmesi gibi konular yer alıyor.

Eğitmenler Müftülükten

Çocuklara dağıtılan kitapların Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlandığı ortaya çıktı. Kitabın arka kapağında geçen aylarda görevden ayrılan AK Parti’li Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin imzası ve öğrencilere başarı dileklerinin yer aldığı görüldü.

Neler öğretiliyor?

Henüz okuma yazma bilmeyen ve soyut işlemler dönemine geçmemiş okul öncesi çocuklara, Müftülük tarafından gönderilen görevliler tarafından dinsel bilgiler öğretiliyor. “Namaza saygı draması”, Arap harfleri, harf boyama,  peygamberin yaşamı gibi konular anlatılıyor.

Sabah anaokuluna gelen öğrencilere öğleden sonra, öğleden sonra gelen öğrencilere de sabahtan olmak üzere haftada iki gün din eğitimi veriliyor. İki saat süren eğitim böylece haftada dört saate tamamlanıyor.