5 maddede eğitimin 1 haftalık gündemi

1- Vaatler 3600, gerçekler 0!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 14 Aralık’ta açıkladığı ikinci 100 günlük eylem planınında yer alan ve öğretmenlerin durumunu iyileştireceği için eğitim camiasını sevindiren 3600 ek gösterge için zaman daralıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “24 Kasım Öğretmenler Günü’nde müjdeyi vereceğiz” dediği ve ancak bir daha neredeyse adını anmadığı ek gösterge düzenlemesine ilişkin, 100 günlük eylem planı süresinin bitmesine bir hafta kala bir adım atılıp atılmayacağı ise hâlâ belirsiz.

 

2- Öğretmenler için yüksek lisans adımı

Öğretmen yetiştirmeye dair yenilikçi adımlar atılacağını daha önce açıklayan MEB’den, bu kez yöntemlerden birinin ne olacağına dair bir tüyo geldi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran, öğretmenlerle ilgili yüksek lisans çalışması olduğunu duyurdu. Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulunan Safran, bu çalışmanın öğretmenleri rahatsız etmeden yapılacağını, zoraki bir uygulama olmadığını ve kariyere bağlı olarak yapılacağını ifade etti.  Safran bu çalışmayla, öğretmenlerin mesleki motivasyon ve gelişimlerini artırmayı planladıklarının altını çizdi.

 

3- Boş miting meydanının zoraki dolgusu: Liseliler!

Mersin’deki 15 Temmuz konferansına 5 okuldan dayatmayla ve velilerden habersiz olarak öğrenci taşınmasının yankıları sürerken, benzer bir haber de Bursa’dan geldi. Bursa’da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başında bulunduğu TÜGVA, toplu açılış adı altında siyasi miting düzenledi. Çarpıcı olan ise Bilal Erdoğan’ın konuşmacı olduğu bu mitinge civardaki liselerden akın akın öğrenci taşınmasıydı. Skandalı ortaya çıkaran Eğitim-İş Bursa Şubesi’nin Başkanı, “Uzun süre meydanda bekletilen öğrenciler alandan çıkmak istediklerinde ise güvenlik noktasında bekleyen vakıf görevlilerince, alanın dolu görünmesi için engellendi, konuşmalar zorla dinletildi” iddiasında bulundu.

 

4- MEB, okulların MR’ını çekecek

MEB Şura Salonu’nda, Okul Profili Değerlendirme Çalışması’nın tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Bakan Selçuk, tanıtım filminde de yer alan “Eğitimde Yeni Sürüm” ifadelerine işaret  ederek, bu söylemle kökün üzerine yeni bir filizlenmeden söz  ettiklerini söyledi. Projeleri, bütünsel olarak eğitim sistemini inşa edecek bir yapıda  kurgulamaya çalıştıklarına dikkati çeken Selçuk, “Bütün sistemin bütünsel olarak  ele almazsak sistemin herhangi bir yerinde yapılan değişiklik bir çözüm  üretebilir ama mevcut çözümlerimiz daha sonraki problemlerimize dönüşür”  ifadelerini kullandı. Bu çalışmalar ışığında okulların arasındaki farkları törpülemeyi umduklarını belirten Bakan Selçuk, “Öncesinde her okulun tek tek MR’ını çekeceğiz” dedi.

5- Hayali öğrenci taşıma vurgunu, Meclis gündeminde

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul’daki Suriyeli öğrenci taşımacılığı üzerinden yapılan vurgunu, soru önergesi vererek TBMM gündemine taşıdı. Suriyeli öğrenciler ve engelli öğrencilerin, İstanbul’un birçok ilçesinde taşınmadığı halde taşınmış gösterilerek bazı firmalara milyonlarca lira para aktarıldığı iddialarını hatırlatan Altay, bir yerel gazetenin sitesinde yayımlanan ses kaydıyla da vurgunun içinde birçok MEB bürokratının bulunduğunun ortaya çıktığını işaret etti. Altay, Bakan Selçuk’a “Bu vurgunda adı geçen bürokratlar kimlerdir? Bu ihaleleri hangi maarif müfettişleri incelemiştir?” diye sordu.