3600 için toplanan imzalar Meclis’e ulaştı

Hükümetin açıkladığı yüz günlük eylem planının takviminin dolmasına 9 gün kalmışken, 3.600 ek gösterge sözü hala havada asılı kalmış durumda. 3600 ek göstergenin seçim vaadi gibi kullanılmasını ve bugüne dek söz verildiği halde ilgili düzenlemenin yapılmasını protesto etmek için başlatılan imza kampanyası, bugün Meclis’e ulaştı. Toplanan imzalar ve talep, Meclis’in iki büyük partisine verildi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan ikinci 100 günlük eylem planında eğitim emekçilerine 3600 ek gösterge verileceği ifade edilmiş, fakat sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ek gösterge talepleri gündeme alınmamıştı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yerel seçime gidildiği süreçte ek gösterge taleplerinin seçim malzemesi haline getirilmesine karşı imza kampanyası başlatmıştı. SES Merkez Yürütme Kurulu üyeleri 27 ilde toplanan 18 bin imzayı bugün Ankara’da PTT’den Meclis Başkanlığı’na ve Meclis’te grubu bulunan partilere gönderdi. PTT önünde yapılan basın açıklamasını SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara okudu. Kara “İktidar sürekli olarak emekçilerin haklı ve meşru taleplerini seçim malzemesi haline getirmeye devam ediyor. 24 Haziran seçiminde de birçok talep bu şekilde seçim malzemesi yapılmıştı. Bunların başında da ek gösterge yer almaktaydı” dedi. 100 günlük sürenin dolmasına 11 gün var, gelişme yok Kara, AK Parti’nin ikinci 100 günlük eylem planında eğitim emekçilerine 3600 ek gösterge sözü verdiğini anımsatarak “İkinci 100 günlük sürenin dolmasına 11 gün kalmışken ne eğitim emekçilerinin ne sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin ek göstergesinde herhangi bir gelişme yoktur” dedi. Sağlık ve sosyal hizmet emekçisi daha fazla vaat dinlemek istemediklerini, toplu sözleşme taleplerinin içinde yer alan, gerek çalışırken gerek emeklilikte insanca yaşayacak ücret alabilmek için ek göstergelerin derhal arttırılmasını talep ettiklerine dair dilekçelere imza atmışlardı.