2019 eğitim öğretim hazırlık ödeneği ne zaman ödenecek?

2019 eğitim öğretim hazırlık ödeneği ne kadar?

Öğretmenler 2019 eğitim öğretim hazırlık ödeneği ne zaman alacaklar?

Her yıl öğretmenlerin aldığı eğitim öğretim yılı ödeneği sadece 50 TL artarak 1180 TL oldu.

Geçen yıl 1130 TL almış olan öğretmenlerin bir yıl boyunca eğitim öğretim hazırlığı için yapacağı giderin 1180 TL olacağı öngörüldü.

Her öğretmen bu ödeneği alabiliyor mu? Hayır her öğretmen aynı oranda alamıyor. Öğretmenler izin kullanmaları ve ilk defa göreve başlamaları durumuna göre göreve başladıkları tarihe göre eğitime hazırlık ödeneği alacaklar. Bu rakam da mevcut ödeneğin %75’i, %50’si oranlarında uygulanacak.

Öğretmenler 2019 eğitim öğretim hazırlık ödeneği ne zaman alacaklar?

Öğretmenler eğitim öğretim ödeneğini Eylül ayının 9’undan itibaren alacaklar.

Peki eğitim öğretim hazırlığı ne için verilir ve gerçekten yeterli mi?

Eğitim öğretim hazırlığı aslında öğretmenlere kırtasiye, kitap, kaynak v.b. dışında öğretmenin kendini geliştirmesi için verilen bir ödenektir. Kendini geliştirmek için ya da diğer maddi giderleri almak için bu yeterli mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 32. Maddesine göre hazırlık ödeneği, eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) ödenen paradır.

Konuyla ilgili konuşan Eğitim Uzmanı Ali Taştan” Eğitim Öğretim hazırlık ödeneğiyle bir öğretmen bir yılda 10 kitap, 10 defter, 10 kaynak ve 10 kalem, silgi gibi kırtasiye alsa zaten bu ödencek parayı çok çok geçecektir. Kişisel ve mesleki gelişim için ise bir kurs, seminere ve ya panele gitse zaten ödeneği kat ve kat aşan bir gider oluşacaktır. Öğretmenlerimiz aldıkları maaşlarla aybaşını zor getirdikleri, sürekli bankalara borçlu oldukları için bu ödenek de maaş da yetersizdir. Önümüzde bir toplu sözleşme süreci bulunmaktadır. Öğretmenlerimizin kendilerini toplumda yakıştıkları noktaya getirecek bir maaşı alarak ödüllendirmek bu ülkenin eğitim sisteminde önemli bir yarayı kapatacaktır. Öğretmenlik bir meslekten fazlasıdır. Onların maaşlarını ve eğitim ödeneklerini öğretmenlik statüsüne uygun hale getirmek gerekmektedir.” dedi.