18 milyon öğrencinin bugün karne sevinci var

Milyonlarca öğrenci bugün emeklerinin karşılığını karne sevinciyle taçlandıracak. Karnelerini alan öğrenciler, 12. sınıflar dışında tatile çıkacaklar. 12. sınıfları hafta sonu sınav heyecanı bekliyor. Aslında tüm okullarda 9 günlük bayram tatiliyle öğrenciler tatile girmiş gibi oldular. Resmi olarak ise bugün tatil başlamış olacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk mesaj yayımladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrencilerin tatile çıkmalarına yönelik önerilerin olduğu bir mesajı facebook sayfasından yayımladı. Mesajında ”

Sevgili anne-babalar;

Yarın yaz tatili başlıyor. İlköğretimdeki çocuklarımızla sizlere bir liste gönderiyoruz. Sizin planlarınıza ek olarak bizim de bazı önerileriniz var. Aileyle, sevgiyle, ilgiyle, sohbetle, doğayla geçecek bir yaz için hazırladığımız listeyi sizlerle buradan da paylaşmak istedim. Bunlar bizim önerilerimiz, daha fazlası sizde, sizin gönüllerinizde…”  dedi.  Selçuk, yaz tatili için önerilerini bir görsel paylaşarak iletti.

 

Okullar 9 Eylül’ de açılacak

Bilindiği gibi gelecek yıl MEB’ in eğitim takvimi değişti. Artık okullar 4 dönem olacak. Buna göre; 2019-2020 eğitim öğretim dönemine 9 Eylül’de başlayacak. Yeni tatillerden olan ilk ara tatil 18-22 Kasım tarihleri arasında hafta sonları ile birlikte 9 gün olacak. İlkyarı yıl tatili de hafta sonları ile 16 gün olacak ve 20-31 Ocak 2019 tarihleri arasında olacak ve ikinci yarıyıl 3 Şubat’ta başlıyacak. İkinci ara tatil nisan ayında olacak ve yaz tatili başlangıcı 19 Haziran 2020’de  başlayarak 11 haftalık bir tatil olacaktır.

 

Veli ve Öğrenciler için öneriler

VELİLER TATİLDE NELER YAPMALI !

1.Ev işlerini askıya alın, birlikte oynayın
2 Evde yarışlar düzenleyin
3 Çocuklara yönelik atölye etkinliklerine götürün
4.Haftada birkaç gün mutlaka dışarı çıkın
5.Sevdiği arkadaşlarıyla buluşturun
6.Arkadaşlarıyla katılacağı etkinlik organize edin
7.Bırakın canı da sıkılsın!
8.Birlikte hayal kurun
9.Hayal gücünüzü kullanın
10.Güler yüzlü ve şefkatli olun

KÖTÜ NOTLARDA AİLENİNDE ETKİSİ VARDIR

Kötü gelen notlar karşısında aile, bunu sadece çocuğunun başarısızlığı olarak algılamamalıdır. Çünkü aile içinde yaşanan problemler ve buna bağlı olarak anne-babanın sergilediği davranışlar, çocukların performanslarını etkileyebilir.

KARNE NOTLARI TATİLİ ETKİLEMEMELİ

Çoğu anne ve baba tatili, çocuğunun aldığı karne notlarına göre ayarlar. Fakat iyi notlara ödül, kötü notlara ceza yöntemi yanlıştır. Ödül ya da cezanın belirlenmesi karneye göre olmamalıdır.

NEDEN BAŞARISIZ OLDUĞUNU SORUN

Çocuk eve zayıf bir karne getirmişse onu azarlamak yerine başarısızlığın neyden kaynaklandığını bulmaya çalışın. Çocukların, okulda sorunlar yaşaması ve bunlarla başa çıkamadığını hissetmesi başarısının düşmesine neden olabilir. Tüm bu etkenlerin var olması çocuğun eğitimindeki başarısını olumsuz etkiler.

TEHDİT EDER GİBİ DAVRANMAYIN

Ebeveynlerin çocukları için aşırı beklenti içerisinde olması, sert bir şekilde azarlaması ve tehdit etmesi akademik performansını olumsuz etkiler. Böyle durumlarda onu cezalandırmak yerine daha başarılı olması için neler yapılabilir düşüncesiyle hareket edilmelidir.

Anne ve babaların sömestr tatili öncesinde dikkat etmesi gereken hususlar…

Zayıf notlar yüzünden çocuğunuzun kalbini kırmayın.

Ödül sözü verdiyseniz yerine getirin.

Çocuğunuzla birlikte sosyal etkinliklere katılın.

Tatili sürekli ders çalışarak geçirmesi için baskı kurmayın!

İyi gelen karneyi abartmadan ödüllendirin.

Başkalarının başarılarıyla kıyaslamayın.

Sportif ve sanatsal etkinlikler yapın.